W niedzielę 6 września , na uroczystości Święta Lotników, przybyło wielu znamienitych gości. Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w Polichnie. Po mszy przy Pomniku Lotników w Gościńcu zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
Drodzy Uczniowie i Rodzice
zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS należy ograniczyć liczbę osób trzecich przebywających w szkole, dlatego proszę aby z uczniami z klas „0” i „I” był tylko jeden Rodzic. Uczniowie z pozostałych klas na teren szkoły wchodzą sami. Rodziców proszę o pozostanie poza budynkiem szkoły!!!!
Uczniom zalecam noszenie maseczek a Rodzice mają obowiązek wchodzenia tylko i wyłącznie z zakrytymi ustami i nosem.
Przed wejściem na teren szkoły proszę obowiązkowo zdezynfekować ręce.
Powyższe działania spowodowane są troską o Wasze zdrowie Drodzy Uczniowie.
PRZYWOZY
7. 15. Pierwszy przystanek na Miedziance
7. 40. Pierwszy przystanek na Gościńcu
ODWOZY
PONIEDZIAŁEK 12.30. kl. I, II, III, IV, VI
14.15. kl. VII
15.20. pozostali
WTOREK 12.30. kl. III
13.20. kl. I, II, IV, VI
15.10. pozostali
ŚRODA 12.30. kl. I, II, I
13.25. kl. IV, VI, VIII
15.20. pozostali
CZWARTEK 12.30. kl. I, II, III, IV
14.15. kl. VI
15.10. pozostali
PIĄTEK 12.30. kl. I, II, III, IV
13.25. kl. VI
14.15. pozostali
Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego. Nie zawsze tak było... Był bowiem taki wrzesień, kiedy nie zabrzmiał pierwszy dzwonek, a dzieci i ich rodzice ze łzami w oczach patrzyli w przyszłość...
1 września 1939 roku o świcie, wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się II wojna światowa, która trwała sześć lat. Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ponieśliśmy wielkie ofiary.
Wspominamy bohaterów tych wielkich, światowych i tych naszych, lokalnych, ale przede wszystkim podtrzymujemy pamięć tamtych dni, by nigdy więcej tak zła historia się nie powtórzyła.
Niezwłocznie informuję, że jeden z pracowników szkoły w Polichnie od
środy, tj 16.09.2020 przebywa na kwarantannie, ponieważ miał kontakt
z osobą z pozytywnym wynikiem testu. Od czwartku, tj 17.09.2020 zgodnie
z wytycznymi Sanepidu i w porozumieniu z Organem Prowadzącym wszyscy
pracownicy szkoły mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych w
czasie przebywania na terenie placówki, aż do odwołania. Szkoła
funkcjonuje na dotychczasowych zasadach i pozostaje w stałym kontakcie
z Sanepidem. Wprowadzony dodatkowy reżim sanitarny dla pracowników
szkoły to jedyne zalecenie Powiatowej Stacji Sanitarno -
Epidemiologicznej w Kielcach.
Tomasz Żelichowski - dyrektor szkoły
Apel do rodziców:
- proszę o zapoznanie się z zarządzeniem
- proszę o zapoznanie się z informacjami przesłanymi pocztą Librus
- rodzice są zobowiązani do podpisania deklaracji zawartej w zarządzeniu (załącznik 1) i dostarczeniu podpisanej deklaracji do szkoły do 2 września 2020r.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.
Kształcenie na odległośćnie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.
Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadkuwiększego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działańi środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły,jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.
Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.
Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzykooraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.
Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinnobyć także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
z nowych technologii.
Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznychważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu– 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.
Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.
U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze.Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
godz.8.00:
klasa VII - wejście od strony boiska szkolnego, rozpoczęcie w sali gdzie
odbywają się apele szkolne
klasa VIII - wejście główne, rozpoczęcie w sali gimnastycznej,
godz. 8.30:
klasa IV - wejście od strony boiska szkolnego, rozpoczęcie w sali gdzie
odbywają się apele szkolne
klasa VI - wejście główne, rozpoczęcie w sali gimnastycznej,
godz. 9.00:
klasa II - wejście od strony boiska szkolnego, rozpoczęcie w sali gdzie
odbywają się apele szkolne
klasa III - wejście główne, rozpoczęcie w sali gimnastycznej,
godz. 9.30:
Oddział przedszkolny - wejście od strony boiska szkolnego, rozpoczęcie w
sali gdzie odbywają się apele szkolne
Klasa I - wejście główne, rozpoczęcie w sali gimnastycznej,
Rozpoczęcie roku szkolnego tylko z wychowawcą klasy oraz dyrektorem
szkoły. W klasach "0" - I możliwa obecność tylko jednego Rodzica!!!
Proszę aby Rodzice obowiązkowo, a uczniom zalecam zakrycie nosa i ust.
Przed wejściem do budynku należy zdezynfekować ręce. Proszę przestrzegać
podanego harmonogramu, wyznaczonych wejść do budynku oraz zasad
bezpieczeństwa.
Z poważaniem Tomasz Żelichowski
Przed nami wszystkimi nowy rok szkolny 2020/2021. Rok ogromnych wyzwań i zmian. Szkoły będą starać się funkcjonować normalnie, ale będzie to inna normalność. Jesteśmy w trakcie pandemii Wirusa Covid-19 co powoduje, że musimy zmienić nasze zwyczaje i utarte schematy. Wszyscy musimy nauczyć się adaptować do nowych warunków, nie możemy udawać, że nic się nie stało. Będzie to ogromne wyzwanie dla każdego z nas, potrzebujemy więcej elastyczności i spokoju w tym niecodziennym dla wszystkich roku szkolnym.
Szkoły w Gminie Chęciny w pierwszym etapie pandemii stanęły na wysokości zadania. Ponad 95% nauczycieli zaangażowało się w prowadzenie lekcji on-line, w zajęciach brało udział ponad 98% dzieci. Uczniowie, którzy nie mogli z różnych przyczyn brać udziału w zajęciach otrzymywali materiały dydaktyczne. Nauczyciele i dyrektorzy szkół dołożyli wszelkich starań, aby każdy uczeń był w tym czasie właściwie zaopiekowany. W wielu innych gminach w kraju ten standard nie został spełniony.
Przed nami drugi etap pandemii oraz powrót uczniów do szkół. Nikt dziś nie jest w stanie przewidzieć czy będziemy mogli kontynuować zajęcia dydaktyczne, czy też będziemy zmuszeni wprowadzić inne rozwiązania na wypadek rozwoju choroby.. Doświadczenia innych krajów, które wcześniej podjęły decyzję o powrocie uczniów do szkół wyraźnie wskazują, że nie ma jednej reguły, na przykładzie Izraela i Szkocji widać wyraźny wzrost zachorowań związanych z uczęszczaniem uczniów do szkół, z kolei w Holandii i Dani doszło do spadkówzachorowań. Najnowsze badania naukowe wskazują, że transmisja wirusa wśród dzieci jest zdecydowanie większa niż pierwotnie zakładano Nie wiemy jaki scenariusz będzie miał miejsce w naszym kraju, dlatego samorząd Gminy Chęciny wraz z dyrektorami przygotował kilka wariantów postępowań. Nie ma rozwiązań, które będą idealne, prosimy Państwa o zaufanie i zrozumienie.
Od dnia 1 września wznawiamy funkcjonowanie placówek oświatowych na terenie gminy Chęciny. Będziemy kierować się zasadą unikania trzech Z:
- zatłoczonych miejsc,
- zbyt bliskiego kontaktu,
- zamkniętych przestrzeni.
Nasze działania będą skierowane w kierunku:
- budowania wzajemnych relacji,
- budowania dobrostanu wszystkich członków społeczności szkolnej,
- budowania kompetencji społecznych, (zamiast „Ja, Wy, Oni myślimy My”
- wdrożenia metod pracy, które pozwalają na większą elastyczność,
- wypracowania sposobów działań, które zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w placówkach, w oparciu o zalecenie Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
Przyjęte przez nas scenariusze zakładają tzw. „miękkie lądowanie”, podczas którego przewidujemy organizację:
- zajęć stacjonarnych w szkołach w tradycyjnej formie, priorytetowo w tym zakresie będą traktowane klasy ósme i siódme, oraz edukacja wczesnoszkolna,
- zajęć mających na celu integrację uczniów w oddziałach, pracę z emocjami uczniów, lękami i niepewnością, która będzie towarzyszyć w pierwszych tygodniach pracy,
- zajęć terenowych, podczas których będzie realizowana podstawa programowa w praktycznym wydaniu,
- ograniczeniu prac domowych i testów wiedzy.
Musimy mieć wszyscy świadomość, że po 1 września stworzy się wiele przestrzeni, które będą stwarzały większe ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19. W związku z tym dostęp do budynków szkół, przedszkoli czy żłobka będzie ograniczony dla osób trzecich. Do budynku będą mogły wejść wyłącznie osoby przyprowadzające dzieci przedszkolne, zerówkowe i z klas pierwszych wyposażone w maseczki ochronne i rękawiczki. Czas pozostawania w placówce ogranicza się wyłącznie do czynności w szatni.
Od 1 września zostają również otwarte świetlice szkolne, jeśli macie Państwo możliwość zapewnienia, po zajęciach lekcyjnych, opieki dzieciom w domu to zalecamy nie korzystanie z oferty świetlicy. Ze względu na warunki lokalowe i obsady personelu szkoły na świetlicy będzie dochodziło do mieszania się uczniów z różnych oddziałów.
Zasady korzystania ze stołówek szkolnych określą dyrektorzy w procedurach bezpieczeństwa. Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków.
Zajęcia z wychowania fizycznego będą odbywać się zgodnie z zaleceniami: na zewnątrz szkół, z ograniczeniem sportów kontaktowych.
W związku z dowozami apelujemy do rodziców o dowóz uczniów we własnym zakresie.
Uruchomione zostaną przewozy grupowe dla uczniów. Pojazdy będą dezynfekowane przed każdym kursem przez opiekunki dowozu. Uczniowie dowożeni mają obowiązek noszenia masek w busach szkolnych.
Zalecamy również noszenie maseczek ochronnych przez uczniów w przestrzeniach wspólnych szkoły: tj. szatnie, korytarze, łazienki.
Spotkania z rodzicami będą odbywały się w przestrzeni otwartej. Głównym kanałem informacyjnym z placówkami pozostaje dziennik elektroniczny. Wszelkie informacje ogólne będą zamieszczane na stronach internetowych szkół.
Przygotowane zostały procedury bezpieczeństwa dla każdej ze szkół. Zalecamy zarówno uczniom, jak i rodzicom dokładne zapoznanie się z ich treścią, aby poznać scenariusze zachowań na wypadek różnych sytuacji.
To od nas wszystkich zależy bezpieczeństwo dzieci ich rodzin oraz pracowników szkół. Dochowajmy należytej staranności w stosowaniu zaleceń, dbajmy o dobro nas samych, ale i starajmy się z życzliwością i spokojem podchodzić do proponowanych rozwiązań.
Lista rzeczy niezbędnych dla pierwszoklasisty:
-ołówek HB 2x
- temperówka z pojemniczkiem
-gumka
-klej w sztyfcie
-linijka 15-20 cm z widoczną podziałką
-nożyczki z zaokrąglonymi końcami
-farby plakatowe 12 kolorowe + 2 pędzle o różnej grubości + pojemnik na wodę z przykrywką uniemożliwiającą wylanie się wody
- blok A4 kolorowy 2x
- blok techniczny A4 biały 1x i kolorowy 2x
-papier kolorowy A4 (wycinanki) nie może być samoprzylepny
-bibuła kolorowa
-plastelina 8 kolorów 2 x
-2 teczki z gumką (na prace plastyczne)
- ryza papieru ksero – jedna na rok
Dobra rada: Worek ze strojem gimnastycznym, worek z obuwiem zmiennym, tornister, bloki i inne rzeczy należy obowiązkowo podpisać (nożyczki i gumkę również!). Nowa sytuacja, emocje, obowiązki, mogą sprawić, że pierwszoklasista (choć nie tylko) może zapomnieć, które rzeczy są jego lub pomylić podobne przedmioty.
Artykuły piśmiennicze:
- kredki ołówkowe,
- kredki świecowe,
- farby plakatowe,
-pędzle,
- kubek do farbek,
-fartuszek ochronny,
- blok techniczny biały,
- blok techniczny kolorowy,
-zeszyt papierów kolorowych,
- nożyczki,
- gumka,
-temperówka z pojemnikiem na odpady,
- piórnik na przybory,
- ołówek,
- plastelina nietoksyczna,
- 3 bibuły (dowolne kolory)
DODATKOWO:
- obuwie zmienne w worku,
-kostium gimnastyczny (krótkie spodenki lub geterki, biała koszulka z krótkim rękawkiem) w podpisanym worku,
- ryza papieru,
-papierowe ręczniki,
- duże opakowanie chusteczek higienicznych (w pudełku),
- chusteczki nawilżane
W związku z nowym rokiem szkolnym 2020/2021 Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chęcinach informuje, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego dożywiania dzieci w szkołach. O pomoc mogą ubiegać się rodziny, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 792,00 zł netto.
Wnioski można składać w siedzibie Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach.
W celu uzyskania dla dzieci dożywiania w szkole należy złożyć następujące dokumenty:
- wniosek rodzica lub opiekuna prawnego o dożywianie dziecka w szkole;
- dokument poświadczający dochody na miesiąc poprzedzający złożenie wniosku;
- odcinek renty lub emerytury z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku;
- odcinek alimentów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku;
- zaświadczenie o zasiłku rodzinnym, wychowawczym, pielęgnacyjnym;
- zaświadczenie o posiadanym gospodarstwie rolnym w przypadku posiadania powyżej 1 ha przeliczeniowego gospodarstwa rolnego.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt osobisty z pracownikami socjalnymi MGOPS w Chęcinach lub pod numerem telefonu (41) 31 51 054.
Wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym kierujemy specjalny list do
rodziców uczniów, w którym zachęcamy do zainstalowania aplikacji
ProteGo Safe. To narzędzie pozwalające na ograniczenie ryzyka
rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspierające bezpieczny powrót
dzieci do szkół.
ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z
koronawirusem. Informuje również, jakie środki ostrożności
zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie
lub swoich bliskich. Ponadto ProteGO Safe to wiarygodne i sprawdzone
źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone
przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także
informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds.
Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji
Zdrowia (WHO).
Jednocześnie pragnę przypomnieć, że na stronie internetowej
ministerstwa znajduje się zestawienie najważniejszych pytań i
odpowiedzi, które mogą być pomocne w bezpiecznym powrocie uczniów do
szkół. Zachęcam Państwa do śledzenia tych informacji na bieżąco.
Bezpośredni link
https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
[1]
[2]
[3]
Minister Dariusz Piontkowski przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Mają one zastosowanie do organizacji pracy szkół i placówek, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.
Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.
Więcej na stronie MEN:
https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2
Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty będą wydawane
31 lipca 2020 r.(piątek) w godzinach od 13.00 do 14.00
oraz 3 sierpnia 2020r (poniedzialek) w godzinach od 12.00do 14.00.
Uczniowie odbierają dokumenty osobiście.
Odział Przedszkolny „O” serdecznie zaprasza dzieci na wakacyjny dyżur w dniach
20-24.VII. oraz 27-31.VII.2020 r.
Zajęcia odbywają się w godz. od 7.00 do 16.00. Informujemy o możliwość skorzystania z cateringu
(śniadanie + obiad z dwóch dań) w cenie 13 zł dziennie.
Obecnie gościmy podopiecznych Przedszkola w Chęcinach.
Z przyjemnością spędzę z Wami czas!
Justyna Podsiadło