Nawigacja

  • Kolejny etap projektu TU SIĘ DBA O DOBROSTAN w fazie realizacji

    Po dokonaniu dogłębnej diagnozy naszej społeczności szkolnej zaraz po nowym roku rozpoczęliśmy prace związane z  wdrożeniem naszych pomysłów. Przypominamy jednocześnie, że w pierwszym etapie projektu brali udział nauczyciele, uczniowie oraz rodzice.

    W tej fazie projektu swoją energię poświęcamy na zagospodarowanie budynku szkoły. Mamy nadzieję, że nadchodzące zmiany spodobają się naszym uczniom i przyczynią się do polepszenia komfortu w naszej placówce po powrocie z ferii i edukacji zdalnej.

    Panu Marcinowi Podsiadło i firmie Pomelo dziękujemy za pomoc przy pracach na terenie naszej szkoły.

    Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby wesprzeć nas we wdrażaniu projektu. Mile widziane będą kompletne gry planszowe, karciane, książki dla dzieci.

  • Przegląd kolęd i pastorałek „Chęciny kolędami rozśpiewane”

    W dniu 6 stycznia  2022 roku w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Chęcinach odbył się VII przegląd kolęd i pastorałek „Chęciny kolędami rozśpiewane”. Organizatorami przeglądu byli: Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Chęcinach oraz Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach. W przeglądzie wzięli udział uczniowie z klasy I - zespół "Nutki" pod opieką p. Małgorzaty Habik. Zaprezentowali pastorałkę pt. "Chojka" i wypadli świetnie. Za swój występ otrzymali pamiątkowy dyplom i statuetkę. Nasi uczniowie byli najmłodszymi uczestnikami przeglądu.

  • "Podaruj trochę ciepła"

    Szkolne Koło Caritas włączyło się do akcji "Podaruj trochę ciepła" zorganizowanej przez Diecezjalne  Centrum Wolontariatu w Kielcach. Uczniowie przeprowadzili zbiórkę włóczki, następnie podjęli naukę szydełkowania. Wspólnie wykonano kilka czapek, które zostały oddane do organizatora, a następnie przekazane potrzebującym.

  • 159. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego

    W 159. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego, braliśmy udział w uroczystej mszy świętej w klasztorze OO. Franciszkanów, a następnie złożyliśmy hołd przed Mogiłą Powstańców Styczniowych na cmentarzu parafialnym w Chęcinach.

  • JASEŁKA

    Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, na który czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji zwanych Jasełkami. W tym roku uczniowie klas 1-5 przygotowali przedstawienie pt. "Betlejemskie pole" i zaprezentowali je społeczności szkolnej. 

  • Szkolny Konkurs Fotograficzny ,, PIĘKNA MOJA MAŁA OJCZYZNA’’

  • WYRÓŻNIENIE DLA MAI KASPRZYK

    Maja Kasprzyk, uczennica klasy 0 zdobyła wyróżnienie w kategorii do lat 10 w XIX Konkursie Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda” zorganizowanym przez Dom Kultury w Małogoszczu. Maja zaprezentowała swój niesamowity talent muzyczny wykonując pastorałkę pt. „Była noc”.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Ogłoszenie

    13  stycznia 2022r. (czwartek) w szkole

    odbędzie się spotkanie z rodzicami

    16.30  spotkanie  z  rodzicami uczniów klas O-III,

    17.00 spotkanie z  rodzicami uczniów klas IV-VIII

    Serdecznie zapraszamy

    Spotkania odbywają się w trybie stacjonarnym, przy zachowaniu reżimu sanitarnego

  • ODWOZY 10 – 14 STYCZNIA 2022r.

    ODWOZY 10 – 14 STYCZNIA  2022r.

    1
    Odwozy

    Poniedziałek    (10.01.)

    12.25.         Klasy   I, II, III
    13.20.         Klasa   IV, V
    15.00.        Klasy   VII, VIII

    Wtorek     (11.01.)

    12.25.         Klasy    I, II, III, V,  IV
    13.20.         Klasa   V
    14.10.         Klasy   VII, VIII

    Środa     (12.01.)

    12.25.         Klasy   I, II (bez logopedii), III, IV (grupa 2)
    13.20.         Klasa   II (po logopedii), IV (grupa 1), V
    15.00.         Klasy  VII, VIII, zaj. dodatkowe.

    Czwartek   (13.01.)

    12.25.         Klasy  I, II, III,  IV
    13.20.         Klasa   V
    14.10.         Klasy VII, VIII

    Piątek       (14.01.)

    12.25.         Klasy  I, III, IV (grupa 1), V
    13.20.         Klasy  II, IV (grupa 2), VII
    15.00.         Klasa VIII

  • Kącik czytelniczo-rekreacyjny

    Grudzień jest ulubionym miesiącem wielu z nas. Jedni czekają na Święta Bożego Narodzenia, inni nadejścia zimy, a dzieci najbardziej cieszą się z prezentów, którymi obdarowuje je św. Mikołaj. W naszej Szkole podobnie jak w poprzednich latach, Mikołaj pojawił się z upominkami dla każdego ucznia. Dodatkowo w jego rolę wcielił się Pan Dyrektor Szkoły, który stworzył dla dzieci kącik czytelniczo-rekreacyjny. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Firmy Lhoist Central Europe. Do kącika zostały zakupione pufy, na których dzieci będą mogły wygodnie usiąść
    i przeczytać ulubioną książkę lub po prostu zjeść śniadanie. Uroku dodały również tablice sucho ścieralne z mazakami, dzięki którym dzieci będą mogły rozwijać wyobraźnię: rysować, bawić się
    w kalambury czy zagrać w kółko i krzyżyk. Uczniowie bardzo ucieszyli się z takiego nieoczekiwanego prezentu, a uśmiechy na ich twarzyczkach to potwierdziły. Wszystkie grzecznie ustawiły się w kolejce, aby „testować” nowe prezenty😊

    Serdecznie dziękujemy Firmie LhoistCentral Europe za przekazanie środków pieniężnych, bez których realizacja kącika czytelniczo-rekreacyjnego nie byłaby możliwa. Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej wspaniałej współpracy😊Serce nam się raduje, kiedy otrzymujemy taką pomoc. Jeszcze większe wzruszenie pojawia się, kiedy widzimy zadowolenie dzieci, a to jest motywacja do dalszych starań.

  • ŚWIATECZNE ŻYCZENIA

  • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

  • Wycieczka z przeszłością w tle

          Uczniowie kl. 8  i  7 naszej szkoły zostali zaproszeni przez p. Konrada Maja do kieleckiego oddziału Archiwum Państwowego.
          Na dobry początek p. Maj zaprezentował nam historię Szkoły Szybowcowej w Polichnie przechowaną w starych dokumentach i fotografiach. Dowiedzieliśmy się też jak można poznać genealogię naszych rodzin. Zwiedziliśmy również magazyny z historycznymi dokumentami; widzieliśmy największą i najgrubszą książkę w zbiorach. Mieliśmy możliwość poznania „od kuchni” pracy nad konserwacją dokumentów.
    Na pożegnanie otrzymaliśmy książki o tematyce historycznej do biblioteki  i drobne upominki.
             Serdecznie dziękujemy p. Majowi za zaproszenie.

  • List od Katarzyny Ochabskiej - autorki biografii asa przestworzy gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego

    Drodzy Uczniowie,

    są takie piękne słowa Cypriana Kamila Norwida, iż:

     

    „Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

    przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

    ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

    najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

     

    Właśnie nadszedł taki czas, kiedy pachnąca choinka iskrzy się światełkami, bombkami i ozdobami, prezenty czekają na dzieci, a wokół unoszą się zapachy świątecznych potraw. Ważny moment dzielenia się opłatkiem. Jest jeszcze jeden piękny zwyczaj – stawianie dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa, który może przywędrować w dzień wigilijny. W przeszłości dzięki dodatkowemu nakryciu łączono się także z osobami, które nie mogły wspólnie spędzać świąt. Ten gest pomagał łączyć się myślami z bliskimi rozdzielonymi przez zabory, skazanymi na zesłanie, będącymi w więzieniach, kierowano też myśli do osób samotnie spędzających święta. W ten sposób łączono się także ze zmarłymi.

    Świąteczny nastrój to także czas zadumy, wspominania radosnych chwil, z tymi, których już spotkać nie możemy. Warto posłuchać opowieści o historii swojej rodziny, którą jeszcze mogą nam przekazać bliscy, by nie uległa zapomnieniu. Jedną z takich nieobecnych osób jest patron waszej szkoły – Stanisław Skalski.

    Kiedy, tak jak Wy był uczniem, szkoła była dla niego bardzo ważna. Był chłopakiem żywym, więc czas poświęcał nie tylko na naukę, ale i rozwijanie różnych zainteresowań. Tu nawiązał pierwsze przyjaźnie i sympatie, ukształtowały się postawy, którym był wierny przez całe życie. To także zasługa wspaniałych nauczycieli, których spotkał na swojej drodze. Uwielbiał czytać, redagował także szkolną gazetkę. Sport również był ważny. Świetnie pływał, grał w piłkę nożną, tenisa. Lubił jeździć na rowerze, na łyżwach i nartach. Do szkoły Skalski chodził z przyjemnością, nawet po wielu latach z rozczuleniem wspominał swoich pedagogów, którzy byli nie tylko przewodnikami w świecie nauki, ale darzyli swoich wychowanków sympatią i otaczali opieką.

    Kiedy poznacie bliżej losy Stanisława Skalskiego, zauważycie, iż w dorosłym życiu, oprócz sławy, zaznał też bardzo wiele złego. Jednak nigdy się nie załamał, a w najtrudniejszych chwilach podtrzymywał innych na duchu. Stanisław Skalski ukochał życie i nie poddawał się wyzwaniom, one motywowały go do dalszych działań, a ciężkich chwil, których nie szczędziło mu życie, nie rozpamiętywał, nie pozwalał, by go niszczyły. Kiedy znana była już jego sława lotnicza, bardzo lubił i wiele czasu poświęcił na spotkania z młodymi ludźmi. Chętnie z nimi rozmawiał, dzielił się nie tylko dokonaniami lotniczymi, ale i doświadczeniem życiowym. Możecie być dumni, iż Stanisław Skalski, największa duma biało-czerwonej szachownicy, człowiek, który całe swoje życie poświęcił służąc naszej Ojczyźnie, jest patronem waszej szkoły.

    Kontakt ze Stanisławem Skalskim napawał dobrą myślą, powodował, iż człowiek stawał się silniejszy i pełen wiary we własne siły. Zachowajcie Skalskiego w żywej pamięci, niechaj będzie dla Was zachętą do zgłębiania wiedzy, rozwijania pasji i zainteresowań, źródłem optymizmu oraz tak jak On kochajcie Polskę, poświęćcie dla niej swoje siły ucząc się i pracując.

     

    Szanowny Panie Dyrektorze i Szanowne Grono Nauczycielskie, proszę przyjąć serdeczne życzenia, by nadal pięknym słowem prowadzić wychowanków przez meandry przeszłości, ocalając ją od zapomnienia i nie mniej trudne wprowadzanie młodych ludzi w otaczającą rzeczywistość, by postać Stanisława Skalskiego inspirowała do nowych wyzwań i napawała optymizmem w trudach dnia codziennego.

    Pedagogom i Uczniom, świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, zadumy nad płomieniem świecy, chwil roziskrzonych wspomnieniami, wśród kolędy, w cieple domowego ogniska oraz pozytywnych emocji, energii i dobrego zdrowia potrzebnych do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów w 2022 roku

                                                                                   życzy    Katarzyna Ochabska

                                                           przyjaciel i biograf gen. bryg. pilota Stanisława Skalskiego

     

    Boże Narodzenie 2021

  • UDZIAŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. GEN. STANISŁAWA SKALSKIEGO W POLICHNIE ORAZ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŁUKOWEJ W PROJEKCIE „TEATR DZIAŁA!”

    16 grudnia 2021r. w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach odbyło się przekazanie profesjonalnego oświetlenia teatralnego dyrektorom szkół biorących udział w projekcie „Teatr Działa!”

    Sprzęt wręczyli Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz członek zarządu, Tomasz Jamka.

                W projekt zaangażowały się dwie szkoły z terenu gminy Chęciny: Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Skalskiego w Polichnie, której koordynatorem jest Bożena Nowosielska, nauczycielka języka polskiego, opiekun Teatru Szkolnego „Sufler” oraz ksiądz Dawid Dzienniak, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej w Łukowej.

                Program „Teatr Działa” realizowany jest od września 2021 roku do czerwca 2022 r. Dedykowany jest nauczycielom- opiekunom szkolnych teatrów, a także dzieciom i młodzieży, zachęcając ich do twórczej pracy, rozwijania  zdolności i pasji, szczególnie w tak trudnym dla nich, pandemicznym okresie.

                Podczas pracy nad spektaklem nauczyciele wzięli udział w warsztatach scenicznych, scenograficznych, a także sesji zdjęciowej „ Portrety wyśnione”.

    Podsumowaniem działań będzie wystawienie w czerwcu 2022 roku spektaklu w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach pt.„ Sny”, w którym wezmą udział nauczyciele biorący udział w projekcie. Inspiracją do stworzenia przedstawienia stały się obrazy polskiego artysty, Tadeusza Makowskiego.

    W ramach projektu zaplanowano także Wojewódzki Przegląd Teatrów Szkolnych, który odbędzie się w marcu 2022r. w Wojewódzkim Domu Kultury.

                Koordynatorem głównym projektu jest Pani Izabela Kaleta, a zastępcą Pan Sławomir Sobocki. Dziękujemy koordynatorem za ich zaangażowanie i pomoc przy tworzeniu spektaklu. Dzięki wspaniałym pomysłom i kreatywności Pani Izabeli Kalety udział w projekcie okazał się wspaniałą przygodą, podczas której nauczyciele mogli współtworzyć spektakl na każdym jego etapie. Wiedza i doświadczenie zdobyte przez nauczycieli w programie „ Teatr Działa” na pewno wzbogacą  warsztat pracy opiekunów szkolnych teatrów..

     

    Bożena Nowosielska-szkolny koordynator projektu „ Teatr Działa” w SP w Polichnie

  • Udział szkoły w projekcie Uważna Szkoła

    UWAŻNA SZKOŁA to ogólnopolski pilotażowy projekt wprowadzenia do klas VI - VIII szkół podstawowych programu Czas na Uważność mającego formę nowatorskich zajęć psychoedukacyjnych z zakresu profilaktyki uniwersalnej, prowadzonych na godzinach wychowawczych. Realizacja programu w szkole jest nowoczesnym spojrzeniem na edukację w Polsce i ma podwójny potencjał - pomaga zwiększyć umiejętność regulowania uwagi i poziom samoregulacji emocjonalnej uczniów.

    Nauczyciele z naszej szkoły przeszli 8-tygodniowy kurs MBTT (Mindfulness-Based Teacher Training), gdzie mili okazję poznać tajniki uważności.

    Uczniowie klas VI-VIII, biorący udział w pilotażu programu CnU, otrzymają praktyczne narzędzia pomocne w radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego, samoregulacji emocji, redukcji stresu w pandemicznej i post pandemicznej rzeczywistości oraz rozwiną kompetencje intra- i interpersonalne służące lepszej koncentracji, dobrostanowi, wzmocnieniu funkcji poznawczych, lepszemu radzeniu sobie w relacjach społecznych oraz dostaną wsparcie w budowaniu ich odporności i sprężystości psychicznej dzięki rozwijaniu uważności.

  • Szlachetna Paczka przekazana...

    Dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom oraz sympatykom naszej szkoły za zaangażowanie na rzecz przygotowania Szlachetnej Paczki. 

    Podjęliśmy się tego wyzwania po raz pierwszy. Nie wiedzieliśmy czy nam się to uda. Jednak po raz kolejny nasza społeczność udowodniła, że wspólnymi siłami możemy zdziałać wiele...

  • OGŁOSZENIE

    W związku z obecną sytuacją spotkania z rodzicami odbędą się online z wykorzystaniem platformy Microsoft 365 – aplikacja Microsoft Teams

  • 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

    13 grudnia 2021 w 40. rocznicę ogłoszenia Stanu Wojennego klasa V przygotowała apel poświęcony wydarzeniom jakie miały miejsce w czasie trwania stanu wojennego w Polsce. 

  • Spotkanie z Policją

    W dniu 7 grudnia 2021r. odbyło się spotkanie klas VII I VIII z przedstawicielem Policji.

    Celem prelekcji było przybliżenie tematyki współczesnych zagrożeń wynikających z działań mobbingu oraz cyberorzemocy.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. gen. Stanisława Skalskiego w Polichnie
    Polichno 52, 26-060 Chęciny
  • 041 315 20 71

Galeria zdjęć