• Świętokrzyski Turniej Szkół o Puchar Księdza Ignacego Skorupki

• Tydzień Świadomości Autyzmu

W ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Autyzmu w szkole odbyły się prelekcje oraz zajęcia praktyczne z pedagogiem specjalnym oraz nauczycielami współorganizującymi proces kształcenia.

• .

• Literacki sukces uczennic klasy ósmej

Uczennice naszej szkoły, Julia Kuśpiel i Zuzia Malarczyk, wzięły udział
    w IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego  „Żywot Człowieka Poćciwego”, którego organizatorem była Fundacja Studio TM z Kielc, Ośrodek Teatralno Edukacyjny „OTE” im. Mikołaja Reja w Nagłowicach.
    Tematem przewodnim, z którym zmierzyły się młode artystki, była „ Miłość”.
    Julia Kuśpiel napisała wzruszającą opowieść „Wojenna miłość” i  zajęła II miejsce.
    Zuzia Malarczyk także znakomicie poradziła sobie w konkursie i zdobyła wyróżnienie  za opowiadanie „Zabroniona miłość”.
    Gratulujemy i życzymy kolejnych literackich sukcesów.

• Deklaracja korzystania z obiadów w stołówce szkolnej

• Spotkanie z ratownikiem medycznym

W dniu 29 listopada 2022 roku przedszkolaki  gościły ratownika medycznego – Pana Konrada Kwiatkowskiego.

Celem spotkania było zapoznanie dzieci ze specyfiką zawodu ratownika medycznego oraz przygotowaniem przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy, prawidłowego zachowania się w czasie wypadku oraz w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Pan Konrad pokazał dzieciom jak wygląda strój ratownika oraz niezbędne narzędzia wykorzystywane w jego pracy. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania i usztywniania swoich kończyn oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Przedszkolaki utrwaliły sobie, znane już im wcześniej numery alarmowe służb ratowniczych. Największą jednak atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek wykonywały masaż serca. Na koniec spotkania w nagrodę za aktywne uczestnictwo , przedszkolaki otrzymały dyplomy od pana ratownika, oraz upominki w postaci książek.

Panu Konradowi serdecznie dziękujemy za ciekawe warsztaty.

• Szkoła dawniej i dziś

Klasa III odbyła podróż w przeszłość w ramach tematu zajęć "Szkoła dawniej i dziś".

Dzięki temu, że nasza szkoła posiada Regionalną Izbę Muzealną, która skrywa skarby z minionego wieku, mogliśmy wypożyczyć na lekcje drewniane ławki z pulpitem i miejscem na kałamarz, w których uczyli się rodzice, a nawet dziadkowie naszych uczniów. Dzieci dowiedziały się m.in. co to jest i do czego służyła stalówka, obsadka, atrament. Było to niesamowite doświadczenie dla dzieci, które dodatkowo przyniosły na zajęcia zdjęcia swoich opiekunów, którzy uczęszczali do naszej szkoły, dawnej drewnianej. Historia zatoczyła krąg. To tu Dziadek Marysi Adach (rocznik 2013) Pan Bohdan Polit (rocznik 1950 ), potem jej wujkowie Piotr Polit (rocznik 1974 ) i Sławomir Polit (rocznik 1976) oraz mama Kamila Polit (rocznik 1983 ) rośli w wiedzę.

"Piórnik jest z drewna; w nim prócz ołówka

Gumka, obsadka, a w niej stalówka.

Bibuła suszy w zeszycie słowa,

A wszystko z książkami w tornistrze chowam."

/Marcin Brykczyński/

• Wyjście na saneczki

Gdy tylko spad tak długo wyczekiwany pierwszy śnieg, klasa III ruszyła na saneczki. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu połączona z dobrą zabawą, to się nazywa lekcja wychowania - fizycznego!

• Nowe książki dla biblioteki

Otrzymaliśmy już książki zamówione w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
    Z Księgarni Tuliszków przyjechały 3 pudła z ponad 350. pozycjami.
    Trwa ich inwentaryzacja i część książek będzie dostępna w najbliższym czasie.
    Dziękujemy Gminie Chęciny za dofinansowanie naszego wniosku.

• Żywa lekcja historii

09.11.2022 r. wnaszej szkole odbyło się spotkanie z grupą rekonstrukcyjną dotyczące wydarzeń z II Wojny Światowej. Uczniowie byli zachwyceni żywą lekcją historii.

• Pasowanie na przedszkolaka

WIĘCEJ NA STRONIE: checiny.pl

• Dzień Życzliwości

W kolorze słońca, czyli jak uczniowie klasy pierwszej obchodzili Dzień Życzliwości.

• Gratulacje dla Pani Agnieszki Januszek

• Dzień Praw Dziecka

Uczniowie klasy pierwszej poznają i uczą się o prawach dziecka z okazji Dnia Praw Dziecka.

• Aurelia Gogół, uczennica klasy VIII, zajęła III miejsce w Gminnym Konkursie Teatralnym

17 listopada w Centrum Kultury w Piekoszowie odbył się Konkurs „Miniatury Teatralne”.

Uczestnicy mieli za zadanie przedstawić w krótkiej formie scenicznej fragment wybranego przez siebie tekstu.

Aurelia recytowała na scenie „Listy do siebie”, pisane przez Alicję, bohaterkę powieści Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”.

Nasza młoda artystka doskonale poradziła sobie z trudnym zadaniem aktorskim. Piękna recytacja Aurelii została doceniona przez jury i nagrodzona trzecim miejscem w konkursie.

Gratulujemy sukcesu, a przede wszystkim pięknej i wzruszającej interpretacji.

• Uczniowie naszej szkoły finalistami X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”

Gabriela Polit - uczennica klasy VIII  i Wojciech Wawrzaszek - uczeń klasy VI byli uczestnikami X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.
    Pierwszy etap konkursu został przeprowadzony w szkole, a kolejny, wojewódzki, w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.
    Łącznie w ortograficznych potyczkach wzięło udział 2361 uczniów z naszego województwa.

Gabriela i Wojtek świetnie poradzili sobie z niełatwą polską ortografią i zdobyli tytuł Finalistów Konkursu.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.