Uczniowie naszej szkoły działający w Lokalnym Centrum Wolontariatu podarowali swoim młodszym kolegom akcesoria do dokarmiania ptaków (ręcznie robione karmniki, ciasteczka dla ptaków, ziarenka) oraz autorskie zakładki do książek zawierające informacje nt. dbania o ptaki w zimie. Wolontariuszom serdecznie dziękujemy za podarunki i inspirację do działania. Tymczasem bierzemy się do roboty i rozpoczynamy akcję dokarmiania ptaków.
29 października 2021 roku uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w warsztatach z profilaktyki zintegrowanej “Ratownicy Marzeń”.
Jest to program pilotażowy zorganizowany w ramach Akademia Caritas Dzieciom przez Caritas Polska.
Warsztaty mają charakter motywacyjnyi są skoncentrowane na wzmacnianiu w młodzieży poczucia własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania oraz realizacji zainteresowań.
Bezpośrednim celem programujest wzmocnienie w uczestnikachpozytywnego potencjału oraz integracja społeczna. Przekłada się to na wzmocnienie dobrej atmosfery w grupie rówieśniczej, postawy szacunku, obniżenie poziomu zachowań agresywnych.
Celem programu jest również wsparcie dzieci i młodzieży w odnalezieniu się wobecnej, związanej z epidemią, skomplikowanej sytuacji życiowej oraz
nauka umiejętności radzenia sobie w różnych innych sytuacjach kryzysowych
w oparciu o konkretne wskazówki.
Uczestnicy zajęć,poprzez skierowanie uwagi na kluczowe z punktu widzenia nastolatkacele życiowe,są zachęcani do budowania swojej własnej drogi do szczęścia oraz uczą się pozytywnego postrzegania siebie, akceptacji i szacunku wobec innych.
Program zgodnie z założeniami profilaktyki zintegrowanej realizuje również cele związane z profilaktyką uzależnień behawioralnych oraz uzależnień od środków psychoaktywnych, w tym od narkotyków, alkoholu oraz tzw. dopalaczy.
Statuetka dla wyróżniającego się zawodnika Turnieju Orlęta Keeza Cup o Puchar Normobarii Kielce kategoria wiekowa 2021 - luty 2021. Medal dla drużyny za zdobycie III-go miejsca w Brain Body Cup - maj 2021
Poniedziałek (08.11.)
12.30. Kl. I, II, III
14.15. Kl. IV
15.00. Kl. V, VII, VIII.
Wtorek (09.11.)
12.30. Kl. I, II, III, IV
14.15. Kl. V, VII
15.00. Kl. VIII
Środa (10.11.)
12.30. Kl. I, II (bez logopedii), III, IV (gr.2)
13.25. Kl. II (po logopedii), IV (gr.1), V
15.00. Kl. VII , VIII
Nasza szkoła wśród 300 zakwalifikowanych placówek do programu Myślę Pozytywnie 2.0.
W naszej placówce po raz kolejny będzie realizowany Program Certyfikacyjny “Szkoła Myślenia Pozytywnego”, który dotyczy wsparcia społeczności szkolnej w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat. Pomysłodawcą i głównym realizatorem projektu jest Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej. Projekt finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Myślę Pozytywnie” doskonale wpisuje się w założenia Programów Wychowawczo-Profilaktycznych szkół.
Wspomniany program to roczna przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością. W czasie trwania projektu wspólnie z organizatorami (Instytut Edukacji Pozytywnej) szkoły będą realizować zadania, dotyczące różnorodnych aspektów wpływających na zdrowie psychiczne zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych z ich otoczenia. Program zakłada wspólną naukę dotyczącą dbania o samych siebie i o innych, zmieniania rzeczywistości, tak aby wspierała dobrostan psychiczny i motywowała do edukacji, pozytywnej komunikacji i uczyła jak radzić sobie ze stresem czy lękiem.
Dzięki udziałowi w projekcie, oprócz merytorycznego wsparcia, udało się pozyskać szereg materiałów przydatnych do realizacji zadań projektowych.
Współpraca naszej szkoły z Instytutem Edukacji Pozytywnej przynosi wiele pozytywnych emocji i motywuje do podejmowania ciekawych działań na rzecz dobrostanu psychofizycznego dzieci i młodzieży.
Już rozpoczęliśmy realizację zadań certyfikacyjnych. W ramach zadania październikowego uczniowie klas VII i VIII wypełnili ankietę dotyczącą “Motywacji do nauki przedmiotów ścisłych (matematyki, chemii i fizyki) u uczniów i uczennic”.
21 października 2021 roku uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 07.00. Już od pierwszych chwil widać było radość i entuzjazm w oczekiwaniu na wyprawę.
Podczas podróży dzieciom czas podróży umilały smartfony, czipsy, słodkości, ale przede wszystkim wspólne rozmowy, śpiewy i żarty.
Gdy dotarliśmy na miejsce, Kraków przywitał nas piękną, słoneczną pogodą.
Zapoznanie z Panią przewodnik i wyruszamy na Wawel. Po drodze spotkanie ze smokiem, który, zgodnie z tradycją, zionął straszliwym ogniem. Jeszcze kilka zdjęć, szybkie zakupy pamiątek i ruszamy w dalszą drogę.
Pierwszym punktem wycieczki był Wawel, wyjątkowe miejsce w historii naszej Ojczyzny. Katedra, Dzwon Zygmunta, groby naszych władców, to obowiązkowy punkt programu. Pełni wrażeń biegniemy w stronę Starego Miasta. Wędrujemy ulicą Floriańską, tu poznajemy ciekawostki z życia dawnych mieszkańców Krakowa. Zatrzymujemy się przy domu wybitnego malarza, Jana Matejki. Uczniowie poznają wiele ciekawych informacji z życia artysty.
Kolejny punkt zwiedzania to Katedra Mariacka. Udało nam się zobaczyć otwarcie wspaniałego ołtarza autorstwa Wita Stwosza.
Czas wolny, więc pora na zakupy. Są już pamiątki z wycieczki, prezenty dla rodziców.
Krótki odpoczynek na Rynku, obowiązkowe zdjęcia przy Pomniku Adama Mickiewicza i ruszamy w dalszą drogę.
Wszyscy z radością oczekiwali wizyty w zoo. To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się różnym, na co dzień rzadko widywanym zwierzakom. Szczególny zachwyt wzbudziły małe pingwinki.
Godzina 17.00, czas na powrót do domu.
To była udana wyprawa, mnóstwo wrażeń, piękna pogoda, a co najważniejsze, wszystkim dopisały dobre humory.
Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Bożena Nowosielska, Dorota Jedlińska oraz Mariusz Chrabąszcz.
27 października b.r. nasza szkoła dołączyła do II Międzynarodowej (a VI Ogólnopolskiej) edycji „Przerwy na czytanie”- akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbywa się corocznie w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom.”
Akcja ma na celu m.in. promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Brali w niej udział uczniowie i nauczyciele. Tym, którzy nie umieli czytać pomagali starsi koledzy i dorośli a pozostali świetnie radzili sobie sami.
Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w tej akcji przyczyni się do rozpropagowania wśród nich „mody na czytanie”!!!
W naszej szkole ruszyły zajęcia z kodowania w ramach programu #SuperKoderzy. Uczniowie klasy VII pod bacznym okiem nauczycieli stworzą interaktywne widowisko osnute na bazie klasycznej baśni braci Grimm pt. „Szczęśliwy Jaś” („Hans im Glück”), z wykorzystaniem robotów mBot. Oprócz kodowania robotów w planach jest zaprogramowanie animacji, wzbogaconej o dialogi nagrane w języku niemieckim przez dzieci.
Jedne z pierwszych zajęć już się odbyły.
Środa
12.30. Kl. I, II (bez logopedii), III, IV (gr.2)
13.25. Kl. II (po logopedii), IV (gr.1), V
15.00. Kl. VII , VIII
Czwartek
12.30. Kl. I, II, IV
13.25. Kl. V , III
14.10. Kl. VII, VIII
Piątek
12.30. Kl. I, III, V
14.15. Kl. II, IV, VII
15.00. Kl. VIII
W dniu 20.10.2021 roku uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, przeszli spacerem przez Stare Miasto szlakiem Powstania Warszawskiego i „Kamieni na Szaniec”, przejechali Traktem Królewskim, obejrzeli gmach Sejmu, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Ważnym punktem wycieczki było odwiedzenie grobu Patrona Szkoły gen. Stanisława Skalskiego na Cmentarzu Powązkowskim.
Uczniowie złożyli kwiaty i znicze oraz oddali hołd minutą ciszy i chwilą zadumy i refleksji.
Pragniemy poinformować, iż nasza szkoła przyłącza się do akcji #ŚwiętokrzyskieNIEhejtuje organizowanej przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Z całą stanowczością sprzeciwiamy się hejtowi. Mówimy tak, dobremu przekazowi.
Zachęcamy całą społeczność szkolną do zapoznania się przekazem tej lokalnej kampanii społecznej.
Na dobry początek dzielimy się spotem promującym akcję:
#świętokrzyskieNIEhejtuje - YouTube
W najbliższym czasie będziemy chcieli zaprosić członków naszej społeczności do otwartej dyskusji na tematy poruszane w kampanii oraz do osobistego zaangażowania na rzecz wspominanej akcji.
Link do strony promującej kampanię:
#świętokrzyskieNIEhejtuje - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach (kielce.uw.gov.pl)
My wybieramy dobry przekaz, a TY...? Dołącz do nas.
Szkolne Koło Caritas przyłączyło się do zbiórki na rzecz ośmiomiesięcznej Oliwki i jej mamy. Dla dziewczynki potrzebne są ubranka - używane w dobrym stanie, działające zabawki, i kosmetyki do pielęgnacji - dziecko ma atopową skórę, więc najlepiej jakiegoś rodzaju emolienty np. Emolium. Dla mamy można przynieść jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia, np kasze, cukier, makaron itp. oraz środki czyszczące do domu. Jeżeli ktoś z Państwa zechciałby wesprzeć naszą zbiórkę będziemy bardzo wdzięczni.
Akcję zainicjowali uczniowie kl. VIII - Nadia Polit oraz Jakub Nartowski. Całość koordynuje Dorota Bednarz -opiekun SKC.
Zbiórka trwa do czwartku 28 października 2021.r.
Poniedziałek
12.30. Kl. I, II, III
14.15. Kl. IV
15.00. Kl. V, VII, VIII.
Wtorek
12.30. Kl. I, II, III, IV
14.15. Kl. V, VII
15.00. Kl. VIII
Środa
12.30. Kl. I, II (bez logopedii), III, IV (gr.2)
13.25. Kl. II (po logopedii), IV (gr.1), V
15.00. Kl. VII , VIII
Czwartek
12.30. Kl. I, II, IV
13.25. Kl. V, III
14.10. Kl. VII, VIII
Piątek
12.30. Kl. I, III, V
14.15. Kl. II, IV, VII
15.00. Kl. VIII
18 października w Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Skalskiego w Polichnie odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. W tym szczególnym dniu dzieci z klasy pierwszej i drugiej zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów naszej szkoły.
Podczas uroczystości uczniowie z obu klas, wspierani przez swoje wychowawczynie, panią Małgorzatę Habik i panią Justynę Podsiadło, mogli pochwalić się swymi talentami artystycznymi.
Najważniejszym elementem uroczystości było ślubowanie dzieci na sztandar szkoły, a następnie pasowanie każdego z uczniów przez Dyrektora szkoły, Pana Tomasza Żelichowskiego.
Był to wyjątkowy dzień nie tylko dla naszych maluchów, ale także ich rodziców.
Wszystkim dzieciom życzymy wielu radosnych dni w naszej szkole.
„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze”.
Barbara Cage
18 października 2021 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
Uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego Sufler, chcąc uczcić święto pedagogów oraz pozostałych pracowników szkoły, przygotowało z tej okazji przedstawienie. Młodzi artyści w satyrycznej formie przedstawili scenki z życia społeczności szkolnej.
Gościnnie z grupą teatralną wystąpili Julia Kasprzyk, która śpiewająco złożyła życzenia nauczycielom, a także Kacper Przepióra, który wcielił się w postać pilnego ucznia.
Na koniec uczniowie podziękowali nauczycielom i pozostałym pracownikom za ich pracę, składając życzenia.