Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Skalskiego włączyła się do akcji "Szkoła do hymnu". 10 listopada wszystkie klasy wykonały Hymn Polski - "Mazurek Dąbrowskiego" oraz uczciły rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości śpiewając pieśni patriotyczne
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji, z tej wzniosłej chwili.
W dniu 27 października w naszej Szkole odbyła się akcja „Przerwa na czytanie”. Podczas drugiej przerwy uczniowie wyjęli swoje ulubione książki i zaczęli czytać. W tym czasie w Szkole zapanowała prawdziwa cisza😊 Inicjatywa ta pokazała, że książki wcale nie są obce dzieciom i po prostu lubią je czytać. Serdeczne podziękowania kierujemy do Wydawnictw: Rebis, Powergraph oraz Media Rodzina dzięki, którym dzieci zostały obdarowane książkami.
Na początku października najmłodsi uczniowie naszej Szkoły dzięki Wydawnictwu Powergraph mieli okazję poznać Amelię i Kubę– bohaterów powieści współczesnego pisarza Rafała Kosika. A wszystko to za sprawą wspomnianego Wydawnictwa, które udostępniło nam kolorowanki
z przygodami bohaterów, a także podarowało książki z serii „Felix, Net i Nika” oraz „Amelia
i Kuba”. Dzieci bardzo ochoczo i z wielką precyzją kolorowały przysłane rysunki, a także słuchały swoich Pań, które przybliżyły dzieciom sylwetkę autora oraz opowiedziały
o bohaterach książek.
Na zaproszenie Pani Agaty Stępień uczniowie klasy 3 ze swoją Wychowawczynią wzięli również udział w lekcji bibliotecznej. Jej celem było promowanie czytania książek, dbania o nie oraz wyrabianie nawyku korzystania z biblioteki od najmłodszych lat. Na pamiątkę dzieci otrzymały opowiadanie Rafała Kosika „Amelia i Kuba – Tajemnica celebryckiej wanny”. Uczniowie opuścili bibliotekę z uśmiechem na twarzy i obiecali, że będą odwiedzać ją regularnie
i wypożyczać książki.
Wydawnictwu Powergraph serdecznie dziękujemy za dobre serce i ofiarność. Mamy przeczucie, że to dopiero początek naszej przygody z Wydawnictwem
Poniedziałek (15.11.)
12.30. Kl. I, II, III
14.15. Kl. IV
15.00. Kl. V, VII, VIII.
Wtorek (16.11.)
12.30. Kl. I, II, III, IV
14.15. Kl. V, VII
15.00. Kl. VIII
Środa (17.11.)
12.30. Kl. I, II (bez logopedii), III, IV (gr.2)
13.25. Kl. II (po logopedii), IV (gr.1), V
15.00. Kl. VII , VIII
Czwartek (18.11.)
12.30. Kl. I, II, IV
13.25. Kl. V, III
15.00. Kl. VII, VIII
Piątek (19.11.)
12.30. Kl. I, III, V
14.15. Kl. II, IV, VII
15.00. Kl. VIII
Z tej okazji uczniowie klasy siódmej po obejrzeniu filmu o smogu, przystąpili do wykonania kilku ciekawych ćwiczeń, rebusów, logicznych zagadek na temat „Co wiem o smogu?”. Zagrali również w specjalną grę „Pogromca smogu”.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w gminnych uroczystościach z okazji obchodów 103 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uczniowie naszej szkoły działający w Lokalnym Centrum Wolontariatu podarowali swoim młodszym kolegom akcesoria do dokarmiania ptaków (ręcznie robione karmniki, ciasteczka dla ptaków, ziarenka) oraz autorskie zakładki do książek zawierające informacje nt. dbania o ptaki w zimie. Wolontariuszom serdecznie dziękujemy za podarunki i inspirację do działania. Tymczasem bierzemy się do roboty i rozpoczynamy akcję dokarmiania ptaków.
29 października 2021 roku uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w warsztatach z profilaktyki zintegrowanej “Ratownicy Marzeń”.
Jest to program pilotażowy zorganizowany w ramach Akademia Caritas Dzieciom przez Caritas Polska.
Warsztaty mają charakter motywacyjnyi są skoncentrowane na wzmacnianiu w młodzieży poczucia własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania oraz realizacji zainteresowań.
Bezpośrednim celem programujest wzmocnienie w uczestnikachpozytywnego potencjału oraz integracja społeczna. Przekłada się to na wzmocnienie dobrej atmosfery w grupie rówieśniczej, postawy szacunku, obniżenie poziomu zachowań agresywnych.
Celem programu jest również wsparcie dzieci i młodzieży w odnalezieniu się wobecnej, związanej z epidemią, skomplikowanej sytuacji życiowej oraz
nauka umiejętności radzenia sobie w różnych innych sytuacjach kryzysowych
w oparciu o konkretne wskazówki.
Uczestnicy zajęć,poprzez skierowanie uwagi na kluczowe z punktu widzenia nastolatkacele życiowe,są zachęcani do budowania swojej własnej drogi do szczęścia oraz uczą się pozytywnego postrzegania siebie, akceptacji i szacunku wobec innych.
Program zgodnie z założeniami profilaktyki zintegrowanej realizuje również cele związane z profilaktyką uzależnień behawioralnych oraz uzależnień od środków psychoaktywnych, w tym od narkotyków, alkoholu oraz tzw. dopalaczy.
Statuetka dla wyróżniającego się zawodnika Turnieju Orlęta Keeza Cup o Puchar Normobarii Kielce kategoria wiekowa 2021 - luty 2021. Medal dla drużyny za zdobycie III-go miejsca w Brain Body Cup - maj 2021
Poniedziałek (08.11.)
12.30. Kl. I, II, III
14.15. Kl. IV
15.00. Kl. V, VII, VIII.
Wtorek (09.11.)
12.30. Kl. I, II, III, IV
14.15. Kl. V, VII
15.00. Kl. VIII
Środa (10.11.)
12.30. Kl. I, II (bez logopedii), III, IV (gr.2)
13.25. Kl. II (po logopedii), IV (gr.1), V
15.00. Kl. VII , VIII
Nasza szkoła wśród 300 zakwalifikowanych placówek do programu Myślę Pozytywnie 2.0.
W naszej placówce po raz kolejny będzie realizowany Program Certyfikacyjny “Szkoła Myślenia Pozytywnego”, który dotyczy wsparcia społeczności szkolnej w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat. Pomysłodawcą i głównym realizatorem projektu jest Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej. Projekt finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Myślę Pozytywnie” doskonale wpisuje się w założenia Programów Wychowawczo-Profilaktycznych szkół.
Wspomniany program to roczna przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością. W czasie trwania projektu wspólnie z organizatorami (Instytut Edukacji Pozytywnej) szkoły będą realizować zadania, dotyczące różnorodnych aspektów wpływających na zdrowie psychiczne zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych z ich otoczenia. Program zakłada wspólną naukę dotyczącą dbania o samych siebie i o innych, zmieniania rzeczywistości, tak aby wspierała dobrostan psychiczny i motywowała do edukacji, pozytywnej komunikacji i uczyła jak radzić sobie ze stresem czy lękiem.
Dzięki udziałowi w projekcie, oprócz merytorycznego wsparcia, udało się pozyskać szereg materiałów przydatnych do realizacji zadań projektowych.
Współpraca naszej szkoły z Instytutem Edukacji Pozytywnej przynosi wiele pozytywnych emocji i motywuje do podejmowania ciekawych działań na rzecz dobrostanu psychofizycznego dzieci i młodzieży.
Już rozpoczęliśmy realizację zadań certyfikacyjnych. W ramach zadania październikowego uczniowie klas VII i VIII wypełnili ankietę dotyczącą “Motywacji do nauki przedmiotów ścisłych (matematyki, chemii i fizyki) u uczniów i uczennic”.
21 października 2021 roku uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 07.00. Już od pierwszych chwil widać było radość i entuzjazm w oczekiwaniu na wyprawę.
Podczas podróży dzieciom czas podróży umilały smartfony, czipsy, słodkości, ale przede wszystkim wspólne rozmowy, śpiewy i żarty.
Gdy dotarliśmy na miejsce, Kraków przywitał nas piękną, słoneczną pogodą.
Zapoznanie z Panią przewodnik i wyruszamy na Wawel. Po drodze spotkanie ze smokiem, który, zgodnie z tradycją, zionął straszliwym ogniem. Jeszcze kilka zdjęć, szybkie zakupy pamiątek i ruszamy w dalszą drogę.
Pierwszym punktem wycieczki był Wawel, wyjątkowe miejsce w historii naszej Ojczyzny. Katedra, Dzwon Zygmunta, groby naszych władców, to obowiązkowy punkt programu. Pełni wrażeń biegniemy w stronę Starego Miasta. Wędrujemy ulicą Floriańską, tu poznajemy ciekawostki z życia dawnych mieszkańców Krakowa. Zatrzymujemy się przy domu wybitnego malarza, Jana Matejki. Uczniowie poznają wiele ciekawych informacji z życia artysty.
Kolejny punkt zwiedzania to Katedra Mariacka. Udało nam się zobaczyć otwarcie wspaniałego ołtarza autorstwa Wita Stwosza.
Czas wolny, więc pora na zakupy. Są już pamiątki z wycieczki, prezenty dla rodziców.
Krótki odpoczynek na Rynku, obowiązkowe zdjęcia przy Pomniku Adama Mickiewicza i ruszamy w dalszą drogę.
Wszyscy z radością oczekiwali wizyty w zoo. To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się różnym, na co dzień rzadko widywanym zwierzakom. Szczególny zachwyt wzbudziły małe pingwinki.
Godzina 17.00, czas na powrót do domu.
To była udana wyprawa, mnóstwo wrażeń, piękna pogoda, a co najważniejsze, wszystkim dopisały dobre humory.
Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Bożena Nowosielska, Dorota Jedlińska oraz Mariusz Chrabąszcz.
27 października b.r. nasza szkoła dołączyła do II Międzynarodowej (a VI Ogólnopolskiej) edycji „Przerwy na czytanie”- akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbywa się corocznie w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom.”
Akcja ma na celu m.in. promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Brali w niej udział uczniowie i nauczyciele. Tym, którzy nie umieli czytać pomagali starsi koledzy i dorośli a pozostali świetnie radzili sobie sami.
Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w tej akcji przyczyni się do rozpropagowania wśród nich „mody na czytanie”!!!
W naszej szkole ruszyły zajęcia z kodowania w ramach programu #SuperKoderzy. Uczniowie klasy VII pod bacznym okiem nauczycieli stworzą interaktywne widowisko osnute na bazie klasycznej baśni braci Grimm pt. „Szczęśliwy Jaś” („Hans im Glück”), z wykorzystaniem robotów mBot. Oprócz kodowania robotów w planach jest zaprogramowanie animacji, wzbogaconej o dialogi nagrane w języku niemieckim przez dzieci.
Jedne z pierwszych zajęć już się odbyły.
Środa
12.30. Kl. I, II (bez logopedii), III, IV (gr.2)
13.25. Kl. II (po logopedii), IV (gr.1), V
15.00. Kl. VII , VIII
Czwartek
12.30. Kl. I, II, IV
13.25. Kl. V , III
14.10. Kl. VII, VIII
Piątek
12.30. Kl. I, III, V
14.15. Kl. II, IV, VII
15.00. Kl. VIII