„Wesprzyj Patriotę – Bądź Patriotą”

Szkolne Koło Caritas, działające przy Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Skalskiego w  Polichnie, od września do grudnia 2018 roku, uczestniczyło w projekcie „Wesprzyj Patriotę – Bądź Patriotą”  współfinansowanym  ze środków Caritas Polska w ramach Programu „100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.

Działania były realizowane w trzech etapach.

Pierwszym punktem była wycieczka edukacyjna do Warszawy, która odbyła się 13 września 2018 r. Uczniowie zwiedzili m.in. Muzeum Wojska Polskiego, w którym mgli obejrzeć eksponaty związane z postacią naszego patrona, gen. Stanisława Skalskiego. Wizyta w Warszawie zakończyła się modlitwą przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Kapelana Solidarności.

II etap projektu miał miejsce 2 października 2018 r. w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas w Kaczynie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, brali udział w grach przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, m. in. „Zbrodnia Katyńska” .

III etap projektu - działania w ramach wolontariatu.

Zadaniem uczestników była opieka nad miejscami pamięci, związanymi z różnymi działaniami wojennymi. Dzieci wzięły udział w obchodach Święta Lotników, porządkowały także Cmentarz Wojenny w Podpolichnie.

Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas zapalili znicze na zbiorowej mogile Powstańców Styczniowych w Chęcinach, złożyli kwiaty pod Pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich  i stalinowskich.

Wolontariusze rozmawiali z Panią Genowefą Gruszką, wdową po poruczniku AK, pseudonim „Srytny” ,Bonifacym Ryszardzie Gruszce, który walczył z okupantem w latach 1939 – 1945. Obejrzeli zdjęcia oraz pamiątki, jakie pozostały po zmarłym żołnierzu. Jedna z uczennic opowiedziała o działaniach patriotycznych  swoich przodków, Adolfie Habiku i Władysławie Dreju, pokazała pamiątki, jakie po nich zostały.

Podsumowaniem projektu było wykonanie plakatu na temat „Współczesne postawy patriotyzmu”, który wziął udział w konkursie, zdobywając II miejsce w diecezji kieleckiej.

Działania w ramach projektu zaprezentowane zostały w szkole podczas uroczystych obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a oficjalne zakończenie, wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w ostatnim czasie.

Opiekunem Szkolnego Koła Caritas jest mgr Dorota Bednarz