Polichno, gmina Chęciny, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. GEN. STANISŁAWA SKALSKIEGO W POLICHNIE

• Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD NAS

DZISIEJSZE SPOTKANIE Z RODZICAMI JEST ODWOŁANE

O TERMINIE SPOTKANIA POWIADOMIMY W NAJBLIŻSZYCH DNIACH

BARDZO PRZEPRASZAMY

• Serdecznie zapraszamy Rodziców i miłośników teatru do wspólnej zabawy.

Dnia 26.01.23 r. o godz. 17.00 w naszej szkole wystawiamy spektakl „Kopciuszek na wesoło”.
    Miło nam będzie Państwa gościć.

Uczniowie ze Szkolnego Kółka Teatralnego Sufler.

Nasze przygotowania:

• Przywozy

15.50. – pierwszy przystanek na Gościńcu
    16.10. - pierwszy przystanek na Miedziance

Odwóz

Ok. godz. 18.30. po zakończeniu zabawy
    ( najpierw w kierunku Miedzianki.)

• Bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia
    Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Społeczność Uczniowska.

• Przywóz
    16.15.
    pierwszy przystanek na Gościńcu
    16.35. pierwszy przystanek na Miedziance.

Odwóz
    Około godz. 18.00. – 18.30.
    po przedstawieniu
    Najpierw w kierunku Miedzianki.

• 19 grudnia 2022r. w Szkole Podstawowej im. gen. S. Skalskiego w Polichnie odbył się Świętokrzyski Turniej Szkół o Puchar Księdza Ignacego Skorupki. Ta sportowa impreza ma na celu stworzenie uczniom szkół podstawowych możliwości bezpośredniego uczestnictwa w sportowej rywalizacji. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Wczoraj, Dzisiaj, Jutro. Honorowy Patronat nad turniejem objęła Sekretarz Stanu pani Anna Krupka oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Uroczystego otwarcia dokonał Sekretarz Gminy i Miasta Chęciny Pan Paweł Brola, życząc wszystkim uczestnikom udanej zabawy i rywalizacji w duchu sportowym.

• W ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Autyzmu w szkole odbyły się prelekcje oraz zajęcia praktyczne z pedagogiem specjalnym oraz nauczycielami współorganizującymi proces kształcenia.

• Uczennice naszej szkoły, Julia Kuśpiel i Zuzia Malarczyk, wzięły udział
    w IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Żywot Człowieka Poćciwego”, którego organizatorem była Fundacja Studio TM z Kielc, Ośrodek Teatralno Edukacyjny „OTE” im. Mikołaja Reja w Nagłowicach.
    Tematem przewodnim, z którym zmierzyły się młode artystki, była „ Miłość”.
    Julia Kuśpiel napisała wzruszającą opowieść „Wojenna miłość” i zajęła II miejsce.
    Zuzia Malarczyk także znakomicie poradziła sobie w konkursie i zdobyła wyróżnienie za opowiadanie „Zabroniona miłość”.
    Gratulujemy i życzymy kolejnych literackich sukcesów.

• W dniu 29 listopada 2022 roku przedszkolaki gościły ratownika medycznego – Pana Konrada Kwiatkowskiego.

Celem spotkania było zapoznanie dzieci ze specyfiką zawodu ratownika medycznego oraz przygotowaniem przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy, prawidłowego zachowania się w czasie wypadku oraz w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Pan Konrad pokazał dzieciom jak wygląda strój ratownika oraz niezbędne narzędzia wykorzystywane w jego pracy. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania i usztywniania swoich kończyn oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Przedszkolaki utrwaliły sobie, znane już im wcześniej numery alarmowe służb ratowniczych. Największą jednak atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek wykonywały masaż serca. Na koniec spotkania w nagrodę za aktywne uczestnictwo , przedszkolaki otrzymały dyplomy od pana ratownika, oraz upominki w postaci książek.

• Klasa III odbyła podróż w przeszłość w ramach tematu zajęć "Szkoła dawniej i dziś".

Dzięki temu, że nasza szkoła posiada Regionalną Izbę Muzealną, która skrywa skarby z minionego wieku, mogliśmy wypożyczyć na lekcje drewniane ławki z pulpitem i miejscem na kałamarz, w których uczyli się rodzice, a nawet dziadkowie naszych uczniów. Dzieci dowiedziały się m.in. co to jest i do czego służyła stalówka, obsadka, atrament. Było to niesamowite doświadczenie dla dzieci, które dodatkowo przyniosły na zajęcia zdjęcia swoich opiekunów, którzy uczęszczali do naszej szkoły, dawnej drewnianej. Historia zatoczyła krąg. To tu Dziadek Marysi Adach (rocznik 2013) Pan Bohdan Polit (rocznik 1950 ), potem jej wujkowie Piotr Polit (rocznik 1974 ) i Sławomir Polit (rocznik 1976) oraz mama Kamila Polit (rocznik 1983 ) rośli w wiedzę.

• Gdy tylko spad tak długo wyczekiwany pierwszy śnieg, klasa III ruszyła na saneczki. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu połączona z dobrą zabawą, to się nazywa lekcja wychowania - fizycznego!

• Otrzymaliśmy już książki zamówione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
    Z Księgarni Tuliszków przyjechały 3 pudła z ponad 350. pozycjami.
    Trwa ich inwentaryzacja i część książek będzie dostępna w najbliższym czasie.
    Dziękujemy Gminie Chęciny za dofinansowanie naszego wniosku.

• 09.11.2022 r. wnaszej szkole odbyło się spotkanie z grupą rekonstrukcyjną dotyczące wydarzeń z II Wojny Światowej. Uczniowie byli zachwyceni żywą lekcją historii.

• W kolorze słońca, czyli jak uczniowie klasy pierwszej obchodzili Dzień Życzliwości.